Do czego służą farby ogniochronne?
5 stycznia 2021Farby ogniochronne to nowoczesne produkty mające na celu ochronę konstrukcji stalowych, drewnianych a rzadziej betonowych przed ogniem. Stosuje się je głównie w budynkach biurowych, halach...
Podstawowym kryterium podczas doboru farb, jest rodzaj podłoża oraz charakter pomieszczenia, w którym będą stosowane. Informacje te wpływają na decyzje dotyczące wyboru farby oraz jej składu chemicznego.
Podział farb ze względu na rodzaj podłoża:
a) farby gruntujące – umożliwiają przygotowanie podłoża do dalszych czynności wykończeniowych, poprawiają właściwości podłoża, wyrównują nieznaczne nierówności, pokrywają ciemne podłoże, umożliwiając nałożenie jaśniejszej powłoki, tworzą grunt dla farby podkładowej i powierzchniowej.
b) farby podkładowe – wygładzają powierzchnię, likwidują jej porowatość, tworzą podkład pod farbę powierzchniową.
c)farby powierzchniowe – tworzą cienką powłokę o charakterze wykończeniowo-dekoracyjnym, farby powierzchniowe mogą mieć różny skład i charakter, ich wybór zależy przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia, w którym będą stosowane oraz funkcji, jaką będą tam spełniały.
Podział farb ze względu na skład:
a) farby wodorozcieńczalne – zwane także dyspersyjnymi, to grupa farb, do której należą farby emulsyjne, mineralne, klejowe, winylowe, akrylowe, winylowo-akrylowe, lateksowe i akrylowo-lateksowe. Spoiwem tego typu farb są przede wszystkim żywice różnego rodzaju, głównie akrylowe oraz polioctanowo-winylowe. Podczas produkcji farb o większej trwałości stosowane są dyspersje akrylowe, których cechą jest przede wszystkim łatwość rozpuszczania w wodzie, co automatycznie przekłada się na łatwiejsze czyszczenie narzędzi. Niestety,farby akrylowe mogą złuszczać się z niewłaściwie przygotowanych powierzchni.
b) farby rozpuszczalnikowe – zawierają żywice alkidowe, dzięki czemu tworzą trwałą, odporną na warunki atmosferyczne i mechaniczne powłokę. Do grupy tej należą farby alkidowe, alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi oraz silikonowe.
Zastosowanie farb emulsyjnych w poszczególnych pomieszczeniach:
a) przedpokój i korytarz, komunikacja – są to pomieszczenia najbardziej narażone na zabrudzenia, co wynika z regularnego użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest farba lateksowa, odporna na zmywanie. Warto wybierać farby z zawartością teflonu lub ceramicznymi cząsteczkami, które zapewniają odporność na zabrudzenia i szorowanie, a także nie absorbują kurzu i brudu.
b) pokój dzienny – pomieszczenie używane przez całą rodzinę, bez obawy można zastosować tu farbę matową, która niweluje niewielkie nierówności, a także nie pozwala na powstawanie świetlnych refleksów. W ciemniejszych pomieszczeniach można zastosować farby posiadające właściwości rozjaśniaczy optycznych.
c) sypialnia, pokój dziecięcy – należy zwrócić uwagę na to, aby farba zawierała minimalną ilość lotnych związków organicznych (LZO). W sypialni można użyć farb matowych, w pokoju dziecięcych – półmatowych, odpornych na zmywanie.
d) kuchnia, łazienka – są to pomieszczenia w szczególny sposób narażone na wilgoć, dlatego też warto zastosować tu farby lateksowe, oddychające, odporne na pleśń i grzyby, łatwe w utrzymaniu czystości.
e) pomieszczenia gospodarcze, garaże – są to pomieszczenia użytkowe, dlatego też warto zastosować tutaj farby akrylowe lub lateksowe. Jeśli są to pomieszczenia o zwiększonej wilgotności (np. pralnia, suszarnia), należy wybrać farby przeznaczone do malowania kuchni i łazienki.
Uzyskiwanie specjalnych efektów dekoratorskich:
a) farby strukturalne – dostępne w postaci proszku, gotowej masy lub pasty dodawanej do zwykłej farby. Masę można nakładać za pomocą szpachelki, ściereczki lub gąbki.
b) farby dekoratorskie – wykończenie za pomocą tego typu farb stwarza imitację drewna lub szlachetnego kamienia.
c) farby emulsyjne – nakładanie standardowej emulsji metodą tzw. „przecierki” umożliwia uzyskanie oryginalnego, wyjątkowego efektu.
d) farby mozaikowe – dzięki temu, że komponenty farb mozaikowych wysychają w różnym tempie, możliwe jest usuwanie z malowanej powierzchni nie zaschniętych fragmentów. Efekt końcowy zależy przede wszystkim od techniki oraz pomysłowości wykonawcy.
0Komentarze