FFarby do drewna
Lakierobejce bez tajemnic
25 lutego 2017
Lakierobejca jest produktem o charakterze ochronno-dekoracyjnym, który zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że odznacza się dość zróżnicowanym składem, choć zasada jego działania jest zawsze taka sama. Lakierobejca penetruje drewno w jego głębszych warstwach odpowiadając nie tylko za jego zabarwianie, ale również za dostarczanie mu substancji ochronnych, a jednocześnie tworzy powłokę na jego powierzchni.
Ta wydaje się mieć dla nas szczególne znaczenie, nadaje nam bowiem zarówno wyrazisty kolor, jak i połysk. Wybór lakierobejcy nie jest jednak wcale prosty, a każdy projekt wymaga od nas podchodzenia do niego w sposób indywidualny. Oczywiście, nie tylko sama lakierobejca stanowi poważnym problem. Mamy z nim do czynienia również wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, z jakimi innymi produktami wykorzystywanymi do renowacji i konserwowania drewna powinna być ona połączona.
Czym jest lakierobejca?
Jeden z najpoważniejszych dylematów dotyczy tego, czy lakierobejca jest w stanie pokryć szpachlę i okazuje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest wcale oczywista. Wiele wskazuje na to, że tak właśnie jest, choć należy pamiętać również o tym, że lakierobejca wcale nie wnika zbyt dobrze w powierzchnie idealnie wygładzone. Na tych pozostają pory, a przez nie możliwa staje się penetracja do głębszych warstw.
Lakierobejca nie jest też klasycznym preparatem kryjącym. Bardziej prawdopodobne będzie więc to, że podkreśli rysunek słojów niż to, że ukryje duże pole szpachli. Warto też zastanowić się nad tym, w jakie relacje wchodzą lakierobejca oraz nałożony już wcześniej lakier. W teorii może się zdarzyć, że lakierobejca go pokryje, należy jednak pamiętać o tym, że znakiem rozpoznawczym lakieru jest bardzo trwała powłoka, a tym samym lakierobejca zwykle nie jest w stanie penetrować drewna tak dobrze, jak ma to w zwyczaju. Ochrona nie jest w takim wypadku pełna, a i efekt estetyczny nie musi być wcale zgodny z tym, czego oczekujemy.
O czym warto pamiętać?
Jeśli więc zależy nam na rezultatach, które nas rzeczywiście usatysfakcjonują, pomyślmy o wcześniejszym zdarciu warstwy lakieru. Wiedząc już, jak działa lakierobejca można zadać sobie pytanie o to, która jest najlepsza, nietrudno jednak domyślić się, że uzyskanie odpowiedzi na nie może być dość trudne.
Teoretycznie, różnice w składzie rozwiązań tego typu nie są wcale duże, a jednak skuteczność lakierobejcy może być dość znacząco zmienna. Co więcej, niejednokrotnie zmienia się ona w zależności od tego, z jakim rodzajem drewna mamy do czynienia i jakie są zagrożenia, które należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności.
Już choćby dlatego wszelkie próby przygotowania zbiorczych tabel kończą się niepowodzeniem, nie ma też takiego zestawu wskazówek, które jednoznacznie zasugerują wybór konkretnego rozwiązania. Same lakierobejce zwykle nie są barwione na zbyt wiele kolorów, jeśli więc mamy do czynienia z paletą, która zawiera kilkanaście odcieni, możemy mieć pewność, że propozycja przygotowana przez danego producenta jest naprawdę rozbudowana. Dziś dominuje lakierobejca biała i to właśnie ona cieszy się największą popularnością, okazuje się jednak, że jeszcze przed kilkunastu laty producenci nie włączali jej do przygotowanej przez siebie oferty.
Typy lakierobejcy
Lakierobejce możemy dzielić na typy, warto więc wspomnieć zarówno o tych, które są stosowane do podbitki, jak i do tych, które wykorzystuje się w przypadku mebli, schodów oraz drzwi. Różnice pomiędzy nimi nie są znaczące, choć każde rozwiązanie ma w swoim składzie dodatki, które zasługują na określenie ich mianem szczególnych. Lakierobejce amatorskie sprawdzają się w niemal każdej sytuacji, jeśli jednak planujemy podbitki, dobrze sięgnąć po rozwiązania profesjonalne.
0Komentarze