ZEGARKI ONLINE
30 sierpnia 2022Chociaż kiedyś skagen zegarki służyły przede wszystkim do odmierzania czasu, dziś pełnią głównie rolę ozdobną. To doskonały dodatek do stylizacji, a dla niektórych...
Generalny wykonawca – czyli kompleksowa pomoc w budowie Prace budowlane powinny przebiegać wedle określonego harmonogramu, aby inwestycja zakończyła się powodzeniem. Jeśli inwestor nie posiada zaufanych i doświadczonych ekip, dobrze by poszukał wsparcia w postaci firmy oferującej usługi generalnego wykonawstwa. Taka firma bierze odpowiedzialność za doprowadzenie do końca wszystkich prac budowlanych. Dla inwestorów to duże ułatwienie, ponieważ nie muszą kontaktować się z wieloma osobami lub przedsiębiorstwami, a tylko z jedną firmą. W takiej sytuacji status inwestora skupia się na lokacie kapitału, a kwestie merytoryczne scedowane są na wykonawcę.
Doświadczony generalny wykonawca będzie mógł poszczycić się szeregiem obiektów budowlanych, których prace wykończeniowe zakończyły się sukcesem. Jednocześnie, generalne wykonawstwo to dla inwestora gwarancja niezbędnych kwalifikacji i kompetencji z branży budowniczej, połączonych ze znajomością najnowszych trendów i technologii oraz współpracą z najdokładniejszymi specjalistami, którzy są w stanie rozwiązać każdy problem. Dobry generalny wykonawca koordynuje wszystkie prace: począwszy od uporządkowania dokumentów budowlanych, przez nadzór postępu prac, po porady w kwestii wykonania szalunku schodów czy konstrukcji drewnianych. Generalny wykonawca podejmie się współpracy zarówno przy pracach związanych z nową inwestycją, jak też rozbudową istniejących budynków.
Profesjonalny generalny wykonawca będzie polecany przez instytucje, można go także wybrać przez przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na okolicznych placach budowy. Warto także korzystać z systemu poleceń branżowych, prywatnych oraz przez sprawdzanie opinii w Internecie. Decydując się na zawarcie umowy z wykonawcą, dobrze jest sprawdzić, czy w swojej ofercie posiada funkcję kierownika budowy – jest to wymóg prawny, niezbędny do realizowania inwestycji. Jeśli generalny wykonawca nie posiada osoby z uprawnieniami kierownika budowy, trzeba znaleźć takie specjalistę. Jednak warto jest pamiętać, że będzie to kolejna linia komunikacyjna, co znacząco wpływa na przebieg prac.
Podpisując umowę z firmą świadczącą usługi generalnego wykonawstwa, warto, żeby inwestor spisał wszystkie szczegóły. Dobrze jest w niej uwzględnić: terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów prac, zakres obowiązków oraz kary umowne. Można tam także dodać zapisy, kto ponosi odpowiedzialność na konstrukcje drewniane ujęte w projekcie budowy, oraz kto będzie reprezentował inwestora u dostawców materiałów. Warto, aby do umowy załączyć projekt architektoniczny.
Artykuł zewnętrzny
0Komentarze