ZEGARKI ONLINE
30 sierpnia 2022Chociaż kiedyś skagen zegarki służyły przede wszystkim do odmierzania czasu, dziś pełnią głównie rolę ozdobną. To doskonały dodatek do stylizacji, a dla niektórych...
Wnętrza utrzymane w stylu industrialnym lub bardzo nowoczesnym i nawiązującym do technologii zyskują ostatnio na popularności. Coraz częściej wybieramy minimalizm, nawet ten z pozoru skrajny, rezygnując z większości przedmiotów na rzecz wolnej przestrzeni i przeniesienia swojej aktywności na urządzenia elektroniczne.
Jak do takiego stylu pasuje farba i czy warto zastosować metaliczną farbę z połyskiem?
Estetyczne wady i zalety
Wystrój wnętrza powinien odpowiadać naszym gustom, nie tylko panującej aktualnie modzie. Tylko wtedy dom stanie się idealnym miejscem pracy i odpoczynku. Dla wielu osób ograniczenie stanu posiadania do kilku mebli, sprzętów i komputera będzie nie do pomyślenia. Wciąż wielu urządzających mieszkania woli postawić na przytulną zabudowę, tradycyjne kolory czy choćby regały zapełnione książkami. Wolą otoczyć się przedmiotami, niż przebywać w przestronnych, pustych z pozoru pomieszczeniach.
Z kolei innych nadmiar przedmiotów przytłacza. Zdecydowanie wolą mieć dużo niekoniecznie skrzętnie zagospodarowanego miejsca. Stawiają na szklane meble, duże okna, redukcję ilości posiadanych rzeczy. To właśnie te osoby często szukają innej drogi wyrazu swojej indywidualności we wnętrzu – na przykład przez użycie ciekawej, niebanalnej farby do ścian. Ciekawa technika malarska, struktura lub właściwości farby nie zabierają przestrzeni, choć tworzą świetny wizualny efekt.
Sposoby na zdobienie ścian
Dość już tradycyjnym za sprawą swojej popularności rozwiązaniem stał się tynk strukturalny. Za pomocą pigmentów w dowolnych odcieniach można nadać mu wybrany kolor, a struktura ma rozmaite ziarnistości, warianty, w dodatku modulowane przez użycie konkretnego pędzla lub wałka malarskiego.
Tak pokryta ściana daje wrażenie przestrzeni i trójwymiaru. Do tynku strukturalnego można dodać też pigmentu z połyskiem, potęgując tworzony przez niego wizualny efekt. Wybór barw jest z kolei polem do manewru na skali „tradycyjne – nowoczesne”. Dzięki wielości dostępnych opcji można więc użyć struktury nie tylko jako wyrazistej, oryginalnej aranżacji, ale także w roli ciekawego, przełamującej tradycję i zarazem nienarzucającego się elementu.
Farby z połyskiem doskonale wpisują się w nowoczesny nurt zdobienia wnętrz. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie takiej farby w sypialni czy salonie, czyli tam, gdzie przestrzeń jest prywatna (lub przeciwnie – otwarta na gości i reprezentatywna). Odpowiednio zastosowany połysk może wprowadzić do wnętrza elegancję, pasującą do nawet najbardziej tradycyjnych mebli i dodatków. Taki efekt wywołuje połączenie połysku z farbą w stonowanym kolorze.
W innym przypadku efekt końcowy będzie kojarzył się nieco cybernetycznie i bardzo nowocześnie. Jak zwykle, wiele zależy od dobranych mebli, sprzętów i ewentualnych elementów dekoracyjnych. Tylko od mieszkańców zależy, czy pomieszczenie zmieni się ostatecznie w świątynię nowoczesności, czy farba z połyskiem będzie stanowiła jedynie przykuwający wzrok, niebanalny dodatek, czy też wreszcie stanie się klamrą spinającą aranżację w spójną całość.
0Komentarze