PPorady i wskazówki
Tynk strukturalny typu baranek czy farba fasadowa na elewacje domu jednorodzinnego – zalety i wady obu rozwiązań wraz porównaniem kosztów
27 listopada 2019
Elewacja budynku musi spełniać przede wszystkim dwa warunki: zapewniać ochronę i estetykę. Tynkowa elewacja pokaże jednak swoje zalety dopiero wtedy, kiedy jej rodzaj i struktura zostaną dobrane z rozmysłem. Wówczas ściany zyskają życie, a to dzięki naturalnej grze światła, cieni i kolorów.
Tynk typu baranek
Baranek to cienkowarstwowy tynk mineralny, szeroko dostępny w każdym sklepie czy markecie budowlanym. To rozwiązanie charakteryzuje się zazwyczaj przystępnymi cenami, wynoszącymi przeciętnie około 30-40 złotych za opakowanie 25-kilogramowe. O popularności baranka decyduje w dużej mierze fakt, że jest on wytrzymały mechanicznie i jednocześnie nie sprawia problemów przy nakładaniu. Cieszy się ponadto dobrymi opiniami. Nie jest trudny w nakładaniu i oferuje bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na wiele czynników, takich jak wysokie i niskie temperatury czy promieniowanie UV. Jego alkaliczny odczyn ogranicza rozwój mikroorganizmów na powierzchni tynku. Baranek stosowany jest zazwyczaj do elewacji ocieplanych, może być też używany do ścian jednowarstwowych oraz, ze względu na zdolność do przepuszczania powietrza i pary wodnej, także we wnętrzach. Baranek jest sprzedawany w formie suchej mieszanki, którą przez użyciem trzeba ręcznie lub maszynowo rozrobić z wodą. Nakładanie tego materiału nie sprawia problemów przede wszystkim dlatego, że jego spoiwem jest cement z dodatkiem polimerów, co znacznie poprawia przyczepność.
Wzór baranka formuje powierzchnię złożoną z niewielkich grudek okrągłego kruszywa pokrytych cienko masą tynku. Nowoczesny tynk typu baranek jest trwały i odporny na mikropęknięcia, łatwo nadać mu pożądaną strukturę i go pomalować. Wybierając odpowiedni dla swoich potrzeb baranek, warto zwrócić też uwagę na jego kolor – biały lub szary, co ułatwi późniejsze malowanie elewacji. Cienkowarstwowe tynki typu baranek to produkty relatywnie nowe, choć dawniej podobny efekt uzyskiwano, stosując zaprawę betonową nakładaną np. za pomocą specjalnej maszynki. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w publikacji: „Historia budownictwa jednorodzinnego w Polsce - czyli nasze domy kiedyś i dziś”.
Wadami baranka, jak i innych tynków strukturalnych jest to, że wymagają starannego przygotowania powierzchni, zwłaszcza jej zagruntowania. Baranek nie toleruje błędów, ponieważ dokonywanie poprawek w czasie pracy z nim nie jest zbyt proste. Warto, by kładły go więc osoby mające doświadczenie z tym materiałem.
Farby elewacyjne
To kolejna grupa środków służących do wykańczania elewacji budynków. Obejmuje szeroką gamę produktów, w tym farby strukturalne, które imitują fakturę i wzór tynku strukturalnego. Tym, co różni tynk strukturalny od farby strukturalnej jest ziarnistość zastosowanego w produkcie kruszywa. Wielkość ta w farbie waha się od 0,35 do 1,5 mm, natomiast w tynku ziarna te mogą być nawet dwukrotnie większe. Nanoszenie farby jest łatwiejsze i nie wymaga specjalnego doświadczenia, podczas gdy nakładanie tynku jest bardziej pracochłonne, a ponadto większe jest zużycie masy tynkowej, którą kładzie się grubszą warstwą.
Farby elewacyjne łatwo można nałożyć na każdą prawie powierzchnię. Farby strukturalne są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ doskonale maskują mniejsze nierówności, dzięki czemu powierzchnia ściany nie musi być dodatkowo wygładzana przed ich położeniem – a to dodatkowo obniża koszty malowania fasad. Dzięki farbie elewacyjnej uzyskuje się wodoszczelną i elastyczną powłokę, która dobrze maskuje drobne pęknięcia. Cieńsza warstwa farby oraz jej mniejsza ziarnistość zapewniają jej mniejsze zużycie w porównaniu z tynkiem.
Farba elewacyjna z dodatkiem proszku strukturalnego może imitować baranek, ale go nie zastąpi, ponieważ ściany przed malowaniem muszą zostać otynkowane lub obłożone płytami gipsowo-kartonowymi, podczas gdy baranek można nakładać na surową ścianę – także tam, gdzie występują większe ubytki.
Podsumowanie
Obydwa rodzaje produktów są doskonałymi środkami do wykonania trwałej i estetycznej elewacji dowolnego budynku, a ich wybór zależy od indywidualnych upodobań klienta, a także od stanu technicznego ścian oraz akceptowalnych do poniesienia kosztów. Więcej inspiracji znaleźć można na "Projekty domów jednorodzinnych – DomoweKlimaty.pl".
Artykuł sponsorowany
0Komentarze