Jak wybrać farbę do okien drewnianych?
12 września 2022Wybierając wymarzone okna do swojego domu, kierujesz się tym, co dla Ciebie naprawdę istotne. Może być to wygląd, odporność na czynniki atmosferyczne czy po prostu żywotność materiału...
Farba strukturalna stworzona została z myślą o dekoracyjnym malowaniu ścian. Narzędzie to w połączeniu z różnymi technikami malarskimi pozwala uzyskać ciekawe, niepowtarzalne efekty dekoracyjne oraz różne rodzaje faktur.
Farby strukturalne można podzielić na akrylowe, lateksowe oraz poliooctanowinylowo-lateksowe. Przedmiotowe farby występują w postaci gęstej, gotowej do użycia masy, proszku lub pasty, którą należy połączyć ze standardową farbą akrylową. Dostępne są także produkty dwuskładnikowe, składające się z proszku i pasty, z których należy samodzielnie przygotować farbę strukturalną.
Zmiana proporcji obydwóch składników sprawia, że można uzyskać różne faktury. Większość farb strukturalnych (z wyjątkiem poliooctanowinylowo-lateksowych) przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ściany mogą oddychać i są chronione przed wilgocią.
Farby strukturalne są trwałe, odporne na mycie wodą z delikatnymi detergentami, dlatego też warto stosować je w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia lub uszkodzenia. Za pomocą farb strukturalnych można malować powierzchnie betonowe, tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe.
Przed nałożeniem farby strukturalnej należy dokładnie oczyścić ściany z kurzu, a także je odtłuścić, np. zmywając powierzchnię wodą z płynem do naczyń lub octem. Silniej zabrudzone miejsca najlepiej zmyć wodą z amoniakiem i spłukać czystą, letnią wodą.
Po umyciu ścian należy pozostawić je do wyschnięcia, a następnie pokryć preparatem gruntującym, odpowiednim do konkretnego rodzaju farby strukturalnej – np. przed użyciem farby akrylowej należy użyć podkładu gruntującego do farb akrylowych. Podkład gruntujący sprawia, że farba strukturalna lepiej trzyma się powierzchni, możliwe jest także uzyskanie jednolitej faktury, która wygląda taks samo na całej ścianie.
Należy także zwrócić uwagę na to, aby podłoże było spójne, słabo przylegające fragmenty starej farby muszą być usunięte, a ewentualne ubytki uzupełnione i wyrównane masą tynkarską.
Nie należy malować świeżego tynku bezpośrednio po nałożeniu, najlepiej odczekać co najmniej 28 dni, a następnie dokładnie zagruntować całą powierzchnię.
Farbę strukturalną należy nakładać za pomocą pędzelka, futrzanego wałka, packi lub szpachli. Dopuszczalne jest również malowanie natryskowe. Nałożenie farby „jednym pociągnięciem” na całej długości, bez odrywania wałka od ściany, umożliwi uzyskanie jednolitej faktury. Dłuższe kawałki najlepiej podzielić na mniejsze części, używając taśmy malarskiej.
Wzory należy wytłoczyć za pomocą specjalnego wałka fakturowanego, zanim farba całkowicie wyschnie. W przypadku grubszej warstwy farby strukturalnej, do wykonania wzorów można użyć pędzla-ławkowca.
Wałki fakturowane służą wyłącznie do ozdabiania ścian, dlatego też nie należy maczać ich w pojemnikach z farbą.
Warto pamiętać
Farbę strukturalną należy co pewien czas zamieszać energicznym ruchem, gdyż na dnie opakowania mogą osadzać się granulki dolomitu lub innych składników tworzących fakturę. Nie należy malować jeśli temperatura powietrza jest niższa niż 8 st. C.
Wykończenia powierzchni z użyciem lakieru można dokonać dopiero po całkowitym wyschnięciu farby, czyli nie wcześniej niż po upływie 4-6 godzin.
0Komentarze