Jak wybrać farbę do okien drewnianych?
12 września 2022Wybierając wymarzone okna do swojego domu, kierujesz się tym, co dla Ciebie naprawdę istotne. Może być to wygląd, odporność na czynniki atmosferyczne czy po prostu żywotność materiału...
Czasy, w których dostępnych było tylko kilka podstawowych kolorów farb do metalu, już dawno minęły. Jak wybierać farby do metalu oraz jak dobierać ich odcienie?
Wybieramy kolor: co wziąć pod uwagę?
Wybór koloru zależy przede wszystkim od tego, co planujesz malować. Pamiętaj, że nieco inne zasady obowiązują, jeśli odnawiasz ogrodzenie, inne zaś – jeśli poddajesz renowacji np. metalowe meble ogrodowe, czyli mniejsze elementy i detale.
Malowanie metalowego ogrodzenia
W przypadku ogrodzenia posesji należy kierować się przede wszystkim stylem otoczenia oraz architekturą domu. Przy klasycznym budynku sprawdzi się metalowy płot w kolorze brązu, czerni lub czerwieni. Styl nowoczesny często opiera się na kontrastach, w związku z czym egzamin zda czerń, a poza tym biel. Dom o architekturze inspirowanej Skandynawią ozdobi metalowy płot utrzymany w kolorze szarym, białym lub niebieskim.
Ponadto kolor płotu warto dopasować do koloru dachu, np. czerwona blachodachówka i czerwone ogrodzenie. Dzięki temu posesja będzie wyglądać na przemyślaną i konsekwentnie zaplanowaną.
Malowanie metalowych mebli ogrodowych
W zakresie kolorystyki detali oraz mniejszych elementów można pozwolić sobie na więcej. Warto wprowadzić oryginalny, mocniejszy akcent kolorystyczny, który będzie wyróżniał się na tle otoczenia. Może żółty, zielony szmaragdowy albo lazurowy? Taką zasadą warto kierować się również, wybierając odcień metalowych elementów wewnątrz pomieszczeń.
Co oprócz kolorów farb do metalu?
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas wybierania farb do metalu? Na pewno właściwości produktu. Sięgnij po taki wyrób, który będzie nie tylko łatwy w aplikacji, ale i zapewni skuteczną ochronę malowanym powierzchniom. W przypadku wymalowań zewnętrznych powinien to być preparat tworzący powłoki:
Takie wymagania spełnia m.in. szybkoschnąca farba Nobiles Stalochron. Można ją aplikować nawet na zardzewiałą powierzchnię, oczywiście po wcześniejszym jej oczyszczeniu.
Jak malować metal, aby osiągnąć równy kolor?
Na efekt dekoracyjny, jednolitość oraz głębię koloru w ogromnym stopniu wpływa przygotowanie podłoża do malowania. Jeśli stare powłoki malarskie łuszczą się i odspajają, w pierwszej kolejności usuń je z powierzchni metalu. Usunięcie poprzednich powłok w całości pozwoli na osiągnięcie najlepszego efektu dekoracyjnego. Oczyść miejsca ze śladami rdzy np. za pomocą szpachelki. Na koniec trzeba dokładnie zmatowić podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym – nowa warstwa farby osiągnie lepszą przyczepność. Odpyl i umyj powierzchnię.
Pamiętaj, że wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przygotowania metalu oraz samego procesu malowania znajdziesz na etykiecie produktu lub w karcie technicznej. Nakładaj farbę dokładnie i równomiernie, nachodzącymi na siebie pasami. Zazwyczaj należy nałożyć min. 2 grube warstwy wyrobu.
Piękny kolor nie wystarczy, jeśli nie przyłożysz odpowiedniej wagi do skutecznego zabezpieczenia powierzchni. Dlatego też najlepiej kierować się zasadą: najpierw wybieramy farbę, a dopiero później jej najlepszy odcień.
Artykuł sponsorowany
0Komentarze