FFarby do drewna
Jak wybrać odpowiednią bejcę do drewna?
4 marca 2017
Bejcowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów w zakresie wykańczania drewna. W dużej mierze wynika to z tego, że bejce są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu. Materiał ten znajduje zastosowanie podczas renowacji mebli, w stolarstwie artystycznym i wielu innych dziedzinach.
Bejca do drewna – co to takiego?
Bejca to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych, niemalże 90% objętości preparatu stanowi woda, dzięki czemu bejce mają płynną konsystencję, co automatycznie przekłada się na ich funkcjonalność – doskonale wnikają w głębsze warstwy drewna, doprowadzając tam substancje ochronne i barwiące.
Duże rozcieńczenie bejcy pozwala także na optymalne podkreślenie słojów drewna, co bez wątpienia wpływa na stronę estetyczną tych rozwiązań.
Godny uwagi jest fakt, że bejce wodne stanowią wyłącznie jedną z grup przedmiotowych preparatów, wśród propozycji znajdują się także bejce rozpuszczalnikowe i olejne, posiadające nieco inne właściwości chemiczne oraz skład niż bejce wodne, nie mniej jednak właściwości poszczególnych propozycji są takie same.
Jak wybierać bejce?
Na samodzielny wybór bejcy mogą pozwolić sobie osoby, które doskonale znają skład chemiczny poszczególnych preparatów. Wybór odpowiedniej bejcy – wbrew pozorom – jest bardzo ważny, gdyż każdy gatunek drewna wymaga innego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i właściwości bejcowanego materiału.
W tej sytuacji warto skorzystać z tabeli dopasowań:
a) Bejca na schody – ze względu na intensywność eksploatacji najczęściej stosowane są bejce o głębokiej penetracji drewna i zwiększonej zawartości substancji ochronnych. Bardzo rzadko używane są bejce wodne, częściej wykorzystuje się bejce olejowe lub rozpuszczalnikowe.
b) Bejca do drewna dębowego – jest to dość twardy gatunek drewna, aczkolwiek dość dobrze się barwi, dzięki czemu bez obawy można stosować niemalże każdy rodzaj bejcy. Priorytetem jest zastosowanie bejcowanego elementu, nie zaś materiał, z którego został on wykonany.
c)Bejca do sosny – jest to drewno miękkie, dlatego nie jest wskazane używanie agresywnych bejc, najlepszym rozwiązaniem są bejce wodne, ewentualnie zabezpieczane za pomocą innych preparatów.
d)Bejca pod olej – najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest bejca olejowa – wynika to z zasady łączenia pokrewnych materiałów. W przypadku innych bejc istnieje ryzyko, że zmieni się wygląd drewna.
e) Bejca do forniru – optymalnym rozwiązaniem jest bejca rozpuszczalnikowa, a dokładniej nitrowa. Zdecydowanie należy unikać w tym przypadku bejcy wodnych, natomiast olejowe są zbyt delikatne i nie penetrują odpowiednio głęboko.
f) Bejca do podbitki – doskonałym rozwiązaniem są bejce rozpuszczalnikowe, absolutnie należy unikać bejcy wodnych.
g) Bejca do drzwi sosnowych – w przypadku drewna litego należy użyć bejcy wodnej lub olejowej, w innych sytuacjach warto skorzystać z bejcy rozpuszczalnikowej.
h) Bejca do mebli – meble z litego drewna warto wykańczać bejcą wodną, w pozostałych przypadkach sprawdza się bejca rozpuszczalnikowa, w szczególności bejca lita, która jest mniej agresywna i jednocześnie wytrzymała.
Gama kolorystyczna bejc
Praktycznie każdy producent posiada własną paletę barw, ponadto można skorzystać z usług mieszalni. Warto także poprosić o przygotowanie próbek, gdyż – ze względu na strukturę drewna – między wzornikiem, a efektem końcowym może być różnica.
Dokonując wyboru należy także zwrócić uwagę na producenta – w przypadku zastosowań podstawowych sprawdzi się bejca do drewna Vidaron, jednakże do podbitek lub fornirów zdecydowanie lepiej użyć produktów specjalistycznych.
1Komentarze
Lara (Lara)
13 lutego 2023Najlepsza lakierobejca z Vidaronu. super się nia maluje, doskonale kryje i bardzo dobrze chroni i impregnuje drewno
Odpowiedz