FFarby do drewna
Jakie farby i lakiery do drewna najlepiej stosować?
5 marca 2017
Ciepłe w dotyku, naturalne drewno budzi powszechne uznanie potęgowane dodatkowo przez to, że mamy do czynienia z budulcem wielu elementów składających się tak na wykończenie, jak i wyposażenie domu. Zróżnicowane funkcje drewna sprawiają jednak, że konieczne jest stosowanie różnych powłok ochronnych i dekoracyjnych posiadających odmienne cechy.
Jeden są wykorzystywane po to, aby pokrywać nimi szafki w kuchni, inne zaś pojawiają się wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się powłoki z drewna. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym malowaniu drewna, które jest narażone na oddziaływanie promieni słonecznych, mrozu oraz deszczu, musimy mieć zawsze na uwadze jego poprzedzenie lub połączenie z impregnacją. Co ciekawe, mówiąc o impregnowaniu nie zawsze mamy do czynienia z odrębnym zabiegiem.
Impregnowanie
Substancje impregnujące są przecież elementem wielu lakierów. Nie można jednak zapominać o tym, że w przypadku tych substancji, które w szczególny sposób narażone są na niszczenie, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego zakładu, w którym ma być zastosowana metoda próżniowo-ciśnieniowa. Oczywiście, malowanie lakierem lub farba ozdobno-ochronną też wchodzi w grę, mamy jednak do czynienia z kolejnym etapem podejmowanych przez nas działań.
Właściwości lakierów impregnujących
Preparaty, które wykorzystujemy do malowania elementów drewnianych stosowanych na zewnątrz zawsze powinny być lakierami impregnującymi. Ich właściwości oraz sam sposób użycia można porównać z tym, z jakim mamy do czynienia w przypadku impregnatów barwiących. Jeśli mamy do czynienia z drewnem użytkowanym poza domem i zamierzamy je pomalować farbą kryjącą lub półprzeźroczystą, niezbędne jest wcześniejsze położenie specjalnego podkładu. Farba pełni zatem rolę warstwy wierzchniej i tak powinna być stosowana.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru farby?
Wybierając te preparaty, które mamy stosować w odniesieniu do drewna wykorzystywanego na wolnym powietrzu, musimy mieć na uwadze to, że nie powinny one tworzyć powłok na tyle szczelnych, aby nie dało się przepuszczać przez nie pary wodnej. Jeśli stosujemy lite elementy drewniane, pojawienie się na nich potknięć jest tylko kwestią czasu, a jeśli nacisk wywierany na powlokę będzie zbyt duży, para może sprawić, że dojdzie nawet do odspojenia się powłoki od podłoża. Już choćby dlatego zastosowanie mogą mieć choćby farby ftalowe, a więc takie, które tworzą powłoki szczelne, ale pozbawione elastyczności.
Malowanie kryjące na zewnątrz jest możliwe dzięki farbom głęboko wnikającym w strukturę drewna. Te zmniejszają jego nasiąkliwość, a jednocześnie sprawiają, że przestaje ono pęcznieć. Powłoki są w stanie stworzyć warstwę całkowicie kryjącą, choć w grę wchodzi również taka, która lekko prześwituje, bo zachowuje rysunek słojów. Najczęściej mamy do czynienia z farbami alkidowymi, choć z mody nie wychodzą też farby akrylowe. Drewno może się jednak znajdować nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu.
Materiały lakiernicze
Materiały lakiernicze mogą być więc wykorzystane do wykańczania boazerii, sufitów drewnianych oraz mebli. Może się wydawać, że wewnątrz budynku impregnowanie drewna nie jest aż tak niezbędne, nie da się jednak ukryć, że wtedy, gdy jego ilość jest duża, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zastosować nietoksyczne impregnaty. W takim przypadku należy najpierw pomalować powierzchnię drewna z wykorzystaniem lakierobejcy rozcieńczalnikowej, a następnie poczekać, aż wyschnie i nałożyć na nią bezbarwny lakier nawierzchniowy. Pozwoli to nie tylko na zabezpieczenie materiału, ale i na uwypuklenie jego naturalnego rysunku.
0Komentarze