PPorady i wskazówki
Jaką farbę wybrać do malowania ścian i sufitów?
14 marca 2017
Od akrylowej do strukturalnej
Planując malowanie pomieszczeń należy zwrócić uwagę na rodzaj i kolor farby. Do malowania ścian i sufitów zazwyczaj używane są farby akrylowe i lateksowe, czyli tzw. emulsyjne. Niekiedy niezbędne mogą okazać się farby ftalowe, poliuretanowe, a nawet strukturalne – takie, które umożliwiają wykonanie efektów specjalnych. Kolor to kwestia indywidualna.
Malowanie ścian - ostatni etap wykańczania wnętrz
Malowanie ścian i sufitów to dopełnienie szeroko rozumianych prac wykończeniowych – w tym celu można wykorzystać tradycyjne farby emulsyjne (dyspersyjne), czyli rozcieńczane wodą, farby strukturalne, nadające ścianom dekoracyjną fakturę, a także alkidowe farby rozpuszczalnikowe, stosowane do malowania lamperii.
Pomocne mogą okazać się także farby podkładowe i renowacyjne.
Grunt to gruntowanie
Preparaty gruntujące wzmacniają powierzchnię ściany, zmniejszają jej chłonność i poprawiają przyczepność farby nawierzchniowej. Należy je stosować w pomieszczeniach wykończanych płytami gipsowo-kartonowymi, a także na ścianach chłonnych lub pylących. Jako zamiennik można stosować farby podkładowe.
Farby akrylowe i lateksowe
Podstawowym składnikiem tego typu farb jest żywica akrylowa, nierzadko łączona z silikonem lub polioctanem winylu. Jakość farby w dużej mierze zależy od ilości spoiwa. Farby akrylowe odznaczają się wysoką paroprzepuszczalnością, natomiast lateksowe są bardziej odporne na czyszczenie i zmywanie.
Farby winylowe
Głównym składnikiem farb winylowych jest polioctan winylu. Farby tego typu wykazują właściwości zbliżone do farb akrylowych, choć posiadają mniejszą paroprzepuszczalność oraz odporność na zabrudzenia.
Farby poliuretanowe
Są to farby dwuskładnikowe, poszczególne komponenty należy mieszać przed malowanie, w odpowiednich proporcjach. Są bardzo trwałe i odporne na szorowanie. Sprawdzają się przede wszystkim w kuchni i łazience.
Farby krzemianowe (silikatowe)
Podstawowym składnikiem w tym przypadku jest wodne szkło potasowe lub kopolimer krzemianowy. Są bardziej paroprzepuszczalne niż akrylowe i winylowe, nie porastają pleśnią. Są produkowane na bazie naturalnych komponentów.
Farby strukturalne i lazury
Cechą charakterystyczną tego typu farb jest duża gęstość, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane do przygotowania dekoracyjnej faktury na powierzchni ściany. Wzór zależy przede wszystkim od pomysłowości wykonawcy oraz rodzaju użytych narzędzi. Istotne znaczenie na efekt końcowy mają znajdujące się w farbie kruszywa, np. piaskowiec lub baranek, dostępne są także farby strukturalne akrylowo-styrolowe, w których składzie znajdują się włókna, dzięki czemu powstaje efekt przypominający oklejenie ściany tapetą rauhfaza.
Farby fatalowe (alkidowe)
Są produkowane głównie na bazie modyfikowanych olejów roślinnych, a ich rozcieńczalnik stanowi m.in. benzyna lakowa. Zapewniają efektowną, błyszczącą, satynową powierzchnię, która jest bardzo odporna na czyszczenie i uszkodzenia mechaniczne, aczkolwiek słabo przepuszcza wodę. Wykazują dużą siłę krycia oraz przyczepność, można je nakładać nawet na zabrudzone ściany.
Farby podkładowe
Są to dość tanie farby akrylowe, winylowe i lateksowe, przeznaczone do malowania wstępnego, które stanowi podkład dla farby właściwej.
Istnieją następujące rodzaje farb podkładowych:
- gruntujące – posiadają właściwości podobne do preparatów gruntujących;
- izolujące – najczęściej białe, służą do zamalowywania plam, mogą być także dyspersyjne o spoiwie akrylowym lub rozpuszczalnikowym;
- renowacyjne – o bardzo dobrej sile krycia i dużej elastyczności, mogą zawierać włókna zbrojące.
0Komentarze