PPorady i wskazówki
Pistolet natryskowy niskociśnieniowy, konwencjonalny oraz wysokociśnieniowy - który pistolet sprawdzi się najlepiej?
3 marca 2020
Pistolety natryskowe to urządzenia, które dzięki zasilaniu sprężonym powietrzem mogą być użyte do rozpylenia substancji na większą powierzchnię. Urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w lakierniach, przy pracach wykończeniowych, czy do nakładania kleju. Pistolety do natryskiwania rozróżnia się ze względu na poziom ciśnienia zasilającego: na niskociśnieniowe, konwencjonalne oraz wysokociśnieniowe.
Pistolety natryskowe są skonstruowane tak, aby dostarczały odpowiednią ilość substancji w procesie natryskiwania. Wyznacza się ją poprzez uwzględnienie lepkości substancji i dostosowanie do niej rozmiaru otworu dyszy. Wraz ze wzrostem średnicy dyszy pojawia się możliwość rozpylania gęstszych substancji bez zagrożenia uszkodzeniem sprzętu. Z dyszy dostarczany jest rozpylany materiał, z kolei powietrze podawane jest za pomocą kanalików rozmieszczonych wokół dyszy. Kontakt substancji z powietrzem ma miejsce dopiero poza dyszą.
Zdj.1.: Natrysk drewnianych powierzchni
Ilość przepływającego sprężonego powietrza może być ustawiana regulatorem ciśnienia, jednak objętość rozpylanego materiału jest stała w czasie. Pistolety powinny dawać symetryczny strumień rozdrobnionego materiału w formie okręgu, elipsy bądź linii o rozmiarze natrysku adekwatnym od odległości narzędzia od obrabianego elementu. W innym przypadku, gdy strumień natryskowy jest zniekształcony albo pojawiają się różnice w jakości natryskiwanej powierzchni w postaci np. “obłoków” lub różnego połysku oznacza to możliwość uszkodzenia narzędzia pneumatycznego bądź nieprawidłowy sposób konserwacji.
Zdj.2.: Malowanie natryskowe balustrad
Substancja rozpylana przy użyciu wersji niskociśnieniowej HVLP jest rozbijana przez powietrze o wyższej prędkości, co za tym idzie powstają mniejsze krople. Model HVLP potrzebuje do pracy wydajnej sprężarki jednak w porównaniu do wersji wysokociśnieniowej potrzebne ciśnienie, a także zużycie materiału jest niższe. Wariant niskociśnieniowy jest wykorzystywany do mniejszych powierzchni. Pistolety średniociśnieniowe LVLP są urządzeniami o małym poborze sprężonego powietrza oraz niewielkim zużyciu materiału natryskowego przyrównując do parametrów innych wersji urządzenia, co czyni je optymalnym wyborem. Dodatkowo LVLP pracują z niskim poziomem hałasu i umożliwiają pokrycie powierzchni cienką warstwą materiału. Różnice między wariantem niskociśnieniowym i konwencjonalnym widoczne są jedynie w średnicy przewodu powietrza oraz ciśnieniem wewnątrz dyszy. Za wykorzystaniem pistoletów wysokociśnieniowych przemawiają bardzo wysokie prędkości rozpylanego materiału. Dzieje się tak dzięki zmniejszonej ilości otworów powietrznych, co pozwala na efektywne oraz szybkie krycie większych obszarów. Narzędzia zasilane dużym ciśnieniem ograniczają nadmierne zużycie sprężonego powietrza.
Zdj.3.: Lakierowanie dachu budynku
Zdj.4.: Natrysk lakierniczy elewacji budynku mieszkalnego
Pistolety natryskowe są pomocnym narzędziem przy pracach lakierniczych czy wykończeniowych. Dzięki regulacji obszaru strumienia można je łatwo dostosować do obrabianej powierzchni. Mimo że do działania potrzebują zasilania sprężonym powietrzem ograniczają zużycie materiału, dzięki czemu są zarówno ekonomiczne jak i przyjazne środowisku. Więcej informacji o technice lakierniczej i nie tylko znajdziesz na stronie https://www.pneumat.com.pl/sklep-lakierniczy, gdzie oprócz obszernej wiedzy, istnieje możliwość zakupu sprzętu i osprzętu.
Zdj.5 : Pistolet lakierniczy w profesjonalnej malarni automotive
Artykuł sponsorowany
0Komentarze