PPorady i wskazówki
Zasady dobierania kolorów farb
7 kwietnia 2017
Kolor ścian ma znaczenie wykraczające daleko poza zwykła estetykę, czyli nasze upodobania. Jego odcień może na przykład spowodować optyczne powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia.
Dlatego warto jest świadomie wybierać kolory do swojego domu, a najlepiej kierować się określonymi zasadami szczegółowymi i ogólnymi tego procesu.
Zasady szczegółowe są następujące:
Zasada szczegółowa I: Kolory ciepłe optycznie powiększą każde pomieszczenie, a kolory zimne będą je pomniejszać.
Zasada szczegółowa II: Jeśli pomalujemy krótszą ścianę prostokątnego pomieszczenia na ciemny kolor, jego nieforemność będzie się mniej rzucała w oczy.
Zasada szczegółowa III: Jeśli jakiś kolor wydaje nam się zbyt intensywny, jego delikatne pokrycie farbą podkładową spowoduje „przyciszenie” koloru.
Zasada szczegółowa IV: W ramach jednego pomieszczenia najłatwiej jest uzyskać harmonię kolorów poprzez wykorzystywanie tego samego koloru, ale w różnych odcieniach tak, by się dopełniały.
Zasada szczegółowa V: Różne kolory będą się ze sobą zgadzały w jednym pomieszczeniu tylko wtedy, kiedy będą cechowały się takim samym nasyceniem.
Zasada szczegółowa VI: Najważniejsza w dobrze zaaranżowanym pomieszczeniu powinna być jedna barwa przewodnia, do której dobrane będą maksymalnie 4 inne kolory.
Zasada szczegółowa VII: Dla uzyskania modnego w ostatnim czasie efektu trójwymiarowego w pokojach, należy korzystać z mieszanki farb matowych i mocno połyskujących.
Zasada szczegółowa VIII: W dużych, otwartych przestrzeniach różne kolory są przydatne do wizualnego różnicowania stref o różnej użyteczności.
Zasada szczegółowa IX: Stiuk jest dobrym sposobem na podkreślanie barw w stylowych wnętrzach.
Zasada szczegółowa X: Tapeta i farba w jednym pomieszczeniu mogą współegzystować pod warunkiem, że kolor farby będzie pojawiał się na tapecie.
Właściwości popularnych kolorów ścian:
Kolor czerwony
Różne kolory to różne zmysły estetyczne, ale także realne skutki optyczne i psychologiczne. Z kolorem czerwonym będziemy mogli liczyć na dostawę energii i pobudzenie, będzie to kolor dobrze współpracujący z temperamentem i nie za bardzo będzie się spisywał w sypialniach, jeśli jego odcienie będą ostre.
Kolor żółty i niebieski
Kolor żółty jest pełen radości i optymizmu, co należy łączyć z motywacją do działania. Ma podobne działanie do czerwieni, ale jest od niej mniej agresywny i bardziej nadaje się do pomieszczeń nowoczesnych. Kolor niebieski to zawsze modna opcja dla osób chcących uzyskać harmonię i spokój, ale też odrobinę chłodu. Jest to barwa idealna do pomieszczeń, w których będziemy odpoczywać i uciekać od stresu, czyli na przykład do sypialni.
Kolor zielony
Podobnie uspokajać będzie nas kolor zielony, barwa myślenia i natury. Kojarzy się zwłaszcza z relaksem na tle natury, a jego mocą jest bogactwo odcieni o różnym charakterze. Z kolei kolor fioletowy to zimna elegancja i metafizyka. To także kolor bardzo kreatywny. Uspokajać nas będzie biel. Jest bardzo popularna we wnętrzach ze względu na swoją sterylność.
Kolor biały
Brudna biel, szarość, także uspokaja i wycisza. Ściany szare są uniwersalne i mogą stanowić uspokajające tło dla kolorów. Jest to kolor dominujący w aranżacjach, gdzie wydaje się, że dominuje biel. Beże i szarości to obecnie rozwiązania preferowane ze względu na swoją ponadczasowość. Te kolory pozwalają nam na uzyskanie sytuacji, w której do naszego domu będziemy w stanie zapraszać wiele kolorów, ale nie pozwolimy im na dominację.
Co jest modne?
Za najbardziej modne uchodzą obecnie ściany pastelowe – błękitne, różowe i zielone. Są one spokojne i jednocześnie zapraszają. Inspirują się mocno naturą i w pewnym sensie ją udają.
0Komentarze