PPorady i wskazówki
Ceny i przeznaczenie farb akrylowych
14 października 2019
Farby akrylowe to zdecydowanie najczęściej stosowane emulsje. Malowanie ścian z ich pomocą to często czysta przyjemność, ponieważ różnorodność propozycji dostępnych na rynku jest bardzo duża i można dobrać coś idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Jak w praktyce dobrać odpowiednią dla siebie farbę.
Farby akrylowe
W farbach akrylowych podstawą jest żywica akrylowa, którą rozcieńcza się wodą. Jej istotną cechą jest znakomita przyczepność do podłoża. Powłoka akrylowa jest szczelna i dzięki temu zmywalna. Można ją bez żadnych problemów stosować we wszystkich wnętrzach, na przykład w salonie, w koryt achach i w sypialni. Jedynym problemem są pomieszczenia z wysoką wilgotnością, czyli zwłaszcza kuchnia i łazienka. Farba nie rozpuści się pod wpływem wilgoci, ale jej powierzchnia nie oddycha, przez co gromadzi zabrudzenia i mogą rozwijać się na niej rożne pleśni oraz podobne substancje. Dlatego lepszym pomysłem jest wykorzystanie w takich miejscach farb lateksowych.
Farb akrylowych możemy używać na bardzo różnych powierzchniach. Sprawdzają się na zagruntowanych tynkach, gipsie, na tworzywach sztucznych i na drewnie, jak również na powierzchniach betonowych. Można ich nawet używać na zagruntowanych powierzchniach kartonowo-gipsowych. Nie są ograniczeniem także powierzchnie metalowe. Jedyny realny kłopot to powierzchnie pokryte farbą olejną, ponieważ żywica nie jest w stanie łączyć się z olejnym podłożem i musi ono być najpierw w pełni usunięte. W takich przypadkach warto się zastanowić, czy jest sens usuwania farby olejnej i czy nie wygodniej będzie oszczędzić sobie wysiłku korzystając z po prostu z farby nadającej się do takich powierzchni.
Na elewacjach zewnętrznych także może pojawić się farba akrylowa. Musi jednak to być jej opcja, która jest odporna na promieniowanie UV oraz typowe elementy związane z wystawieniem na działanie warunków atmosferycznych.

Farba może być położona na betonie, tynku i cegle po wcześniejszym zaimpregnowaniu tych powierzchni. Cegły silikatowe, farby i tynki wapienne to jednak substancje, które nie powinny być podłożem dla farb akrylowych ze względu na ich niską przyczepność lub zagrożenia biologiczne.
Specjalną grupą są też farby przeznaczone do malowania drewna i metalu. Nadają się one znakomicie do wnętrz domów i mieszkań. Ich rozpuszczalnikiem jest woda i nie posiadają szkodliwych par. Ich podstawową zaletą jest ładny wygląd.
Dlaczego farby akrylowe?
Farby akrylowe są cenione za ich właściwości kryjące. Wszelkie odbarwienia czy drobne nierówności zostaną pokryte. Co więcej, jest to farba rozcieńczana wodą, co znacznie ułatwia i zmniejsza koszty korzystania z niej. Jeśli zaopatrzymy się w farbę odpowiedniej jakości, nie powinna ona wyblaknąć. Nie będzie też żółkła w wyniku wystawienia na działanie promieni UV. Dobrze pomalowana powierzchnia będzie w odpowiednim stanie przez długie lata. Wielką zaletą jest również szeroka paleta interesujących barw. Dla wielu nabywców czynnikiem decydującym jest to, że powłoka farby akrylowej jest zmywalna. Okresowe mycie nie powinno wpływać na jej trwałość.
Farby akrylowe mają też swoje wady. Problemem jest brak odporności na regularnie wilgotną atmosferę. Powłoki malarskie są wtedy nietrwałe. Co więcej, tańsze farby bardzo często mają wady polegające na obecności w nich pęcherzyków powietrza, które pogarszają jakość powłoki malarskiej.
Połyskliwe i matowe
Farby akrylowe mogą być połyskliwe lub matowe. Trzeba mieć na uwadze, że wersje połyskliwe po nałożeniu zawsze okazują się być wyraźnie ciemniejsze od tego, co można zobaczyć w puszce czy na puszce.
0Komentarze