FFarby do drewna
Farby akrylowe do drewna
2 marca 2017
Drewno to wyjątkowo wszechstronny materiał wykorzystywany do produkcji szerokiej gamy materiałów wykończeniowych wykorzystywanych w każdym domu, zarówno jako element budowlany oraz elementy dekoracyjne. Drewno najlepiej malować farbami akrylowymi przeznaczonymi do wykorzystania w warunkach domowych.
Trzeba jednak postawić na odpowiednią emulsję do drewna, która spełni nasze oczekiwania i będzie posiadała właściwy kolor oraz trwałość. Nie bez znaczenia jest też oczywiście odpowiednia kolorystyka. Przyjrzyjmy się bliżej farbom akrylowym do drewna i ich najważniejszym cechom.
Dlaczego farby akrylowe?
W przypadku drewna wykorzystywanego w domach nie powinno się korzystać z farb olejnych i ftalowych. Są to preparaty trwałe, ale ich pary będą przez dłuższy czas utrzymywać się w powietrzu, co jest szkodliwe i po prostu nieprzyjemne. Farby akrylowe są rozcieńczane za pomocą wody, nie posiadają brzydkiego zapachu i bez najmniejszych problemów można je wykorzystywać na wszelkiego rodzaju meblach, lamperiach, boazeriach i nawet powierzchniach metalowych po wcześniejszym zagruntowaniu. Taka farba może być stosowana nawet w pokojach dziecięcych i w miejscach, które są zagrożone zadrapaniem i odrywaniem fragmentów farby.
Emalie do drewna są ogólnie lubiane ze względu na łatwość ich stosowania. Cechują się wysoką przyczepnością do malowanych powierzchni i schną stosunkowo szybko. Po godzinie malowana powierzchnia jest już sucha, a jeśli zajdzie taka potrzeba, kolejna warstwa farby może zostać położona po zaledwie 6 godzinach. W przypadku farb ftalowych średni czas schnięcia to aż 12 godzin.
Można skorzystać także z farb alkilowych, które oferują wytrzymałe powłoki na drewnie i metalu. Są to produkty wykorzystujące żywice alkilowe i wymagające stosowania odpowiednich rozpuszczalników.
Jaką farbę wybrać?
Zazwyczaj jest tak, że droższa farba jest lepsza i nie inaczej jest w przypadku farb akrylowych do drewna. Najlepiej jest zwracać uwagę na właściwości kryjące takiej farby. Im lepsze właściwości kryjące, tym proces malowania będzie przebiegał szybciej będzie skuteczniejszy. Problemem z farbami z wyższej półki jest to, że kiedy musimy pomalować większą powierzchnię, cena przedsięwzięcia zaczyna być bardzo wysoka, więc zazwyczaj do malowania większych powierzchni wybiera się raczej farby trochę tańsze.
0Komentarze