FFarby do drewna
Jak i kiedy impregnować drewno?
7 marca 2017
Drewno to materiał szlachetny, jednak niezbyt trwały – drewniane materiały szybko ulegają zniszczeniu pod wpływem wody i słońca. Sposobem, by zniwelować to działanie jest impregnacja drewna – impregnaty chronią drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, insektami i grzybami, często nadają mu także kolor.
Bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie drewna – działanie to w znaczny sposób przekłada się na żywotność drewna.
Chcąc przedłużyć żywotność drewnianych narzędzi należy co pewien czas odpowiednio je zaimpregnować.
Sposoby impregnacji drewna
Optymalnym rozwiązaniem jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa (wgłębna), którą należy prowadzić za pomocą autoklaw – specjalnych urządzeń. Metoda ta umożliwia głębokie wnikanie impregnatu w drewno, zabezpieczając je nawet na 15-20 lat. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie na płaszczyźnie przemysłowej. W warunkach domowych wystarczy malowanie – metoda znacznie łatwiejsza w wykonaniu i tańsza.
Najlepiej impregnować drewno poprzez zanurzenie, należy jednak pamiętać, że jest to czynność pracochłonna i czasochłonna, nie mniej jednak gwarantuje efekty na długie lata.
Niepodważalny jest fakt, że najprostszym sposobem na impregnację jest malowania, które może wykonać praktycznie każdy. Niestety, metoda ta jest najmniej skuteczna – impregnat wnika w drewno na kilka milimetrów i zabezpiecza je nie dłużej niż na 2-3 lata.
Ważne jest to, aby impregnat był nakładany zgodnie z kierunkiem słojów. Impregnację najlepiej wykonać za pomocą pędzla, który należy zamoczyć do 1/3 długości włosia. Można użyć także wałka. Impregnacja wymaga co najmniej dwukrotnego nałożenia preparatu.
Kiedy impregnować drewno?
Impregnat należy nakładać na drewno odpowiednio wysuszone, należy także usunąć pozostałości po starej farbie. Prace należy wykonywać w temperaturze od 5 do 20°C, unikając deszczowej pogody.
Warto także pamiętać, że wpływ na suszenie i impregnację ma gatunek drewna – drewno twarde jest bardziej chłonne i wolniej schnie, dlatego sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach, natomiast drewno miękkie schnie szybciej, jednak szybciej także niszczeje.
Wysoką odporność na wilgoć wykazuje drewno egzotyczne.
Impregnacji najlepiej poddawać drewno obrobione, czyli odpowiednio oheblowane.

Co szkodzi drewnu?
Istnieją czynniki, które szkodzą drewnu, jest to przede wszystkim woda, której w zasadzie nie można uniknąć – wskutek działania wody drewno pęcznieje i kurczy się, a co za tym idzie, osłabia się jego struktura.
Niekorzystnie na drewno wpływają także promienie UV, które niszczą ligninę – podstawowy składnik drewna, odpowiedzialny za wytrzymałość i sztywność materiału. Pod wpływem promieni UV drewno szarzeje i staje się porowate.
Objęte wilgocią drewno stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów, które przyczyniają się do psucia materiału – drewno butwieje lub zostaje dotknięte sinizną, która obniża jego wytrzymałość.
Wilgotność nie ma natomiast znaczenia dla żerujących w drewnie owadów, które czują się doskonale zarówno w środowisku mokrym, jak i suchym, a drążone przez owady korytarze w znaczny sposób pogarszają jakość i właściwości drewna.
Jaki impregnat wybrać?
Wybierając impregnat należy zwrócić uwagę na jego właściwości, przede ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV, a także zapobieganiem rozwojowi pleśni i grzybów.
Warto podkreślić, że niektóre impregnaty posiadają właściwości chroniące przed ogniem.
Istotną kwestią jest przeznaczenie produktu, czyli to, czy impregnat może być stosowany wewnątrz, czy na zewnątrz.
Należy ponadto pamiętać, że preparaty impregnujące dzielą się na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe, impregnaty wodorozcieńczalne są bezwonne i można je nakładać na wilgotną powierzchnię. Są także bardzo bezpieczne – można nimi malować nawet zabawki.
0Komentarze