Jak wybrać farbę do okien drewnianych?
12 września 2022Wybierając wymarzone okna do swojego domu, kierujesz się tym, co dla Ciebie naprawdę istotne. Może być to wygląd, odporność na czynniki atmosferyczne czy po prostu żywotność materiału...
Zanim rozpoczniemy malowanie myślimy przede wszystkim o kolorach. Ale również bardzo ważne będzie to czego nie będzie widać, a więc to czy dana farba będzie bezpieczna dla alergików.
Czym więc zabezpieczyć ścianę przed wilgocią, jak będzie można usunąć z niej zabrudzenia? Do malowania ścian w domu można używać farb emulsyjnych. Nadają one koloru, są trwałe i odporne na ścieranie. Dobrej jakości farba będzie gęsta.
Podział farb ze względu na pomieszczenie:
Salon i sypialnia
W pokojach dziennych oraz sypialnianych mogą sprawdzić się między innymi farby matowe, które ukryją wszelkie nierówności i sprawią, że nie będą tworzyć się świetlne refleksy na malowanej powierzchni. Jeśli wnętrza są ciemne można sięgać po matowe farby akrylowe, które produkuje się z dodatkiem optycznych rozjaśniaczy. Pomalowane ściany odbijają nawet dwukrotnie więcej światła i dzięki temu wydają się jaśniejsze i większe.
Pokój dziecięcy
Farby do wewnątrz powinny mieć mało lotnych związków organicznych. Szczególnie, gdy chodzi o pokoje dla dzieci. powinno się dążyć do tego, by w miarę możliwości ograniczyć chemiczne składniki farb, które będą się we wnętrzu pojawiać.
Łazienka i kuchnia
Pomieszczenia sanitarne można malować odpornymi na działanie wilgoci lateksowymi farbami emulsyjnymi. Tworzą one trwałą powłokę, która będzie odporna na grzyby pleśniowe. Do malowania kuchni warto wybrać więc farby lateksowe, które będą gwarantować że mycie wnętrza będzie łatwe.
Przedpokój i korytarz
Te części domu są szczególnie narażone na zabrudzenia. Dlatego do malowania ścian w tych wnętrzach powinno się szukać takich rozwiązań, które odporne będą na szorowanie oraz zmywanie. Dlatego właśnie dobrze sprawdzą się farby lateksowe. Godne polecenia będą także farby ceramiczne, które stworzą specjalną powłokę chroniącą przed brudem i kurzem.
Pomieszczenia gospodarcze
W takich pomieszczeniach dobre będą zwykłe farby winylowe oraz akrylowe. Wiadomo, że pracownie i garaże będzie odświeżać się systematycznie. W pralniach czy suszarniach warto zastosować takie same farby jak w kuchni czy łazience.
Podział farb ze względu na rodzaj podłoża:
Farby do betonu
Nawet mocny materiał taki jak beton będzie wymagał dodatkowej pielęgnacji, szczególnie w pomieszczeniach gospodarczych. Na pewno wytrzymałość farby ma duże znaczenie. Taką farbę nanosi się najwcześniej po 4 tygodniach od wylewania posadzki.
Farby do glazury i płytek ceramicznych
Jeśli już stare płytki nam się znudziły można się zdecydować na inne rozwiązanie niż wymiana płytek. Tutaj po prostu będzie można postawić na specjalne farby do glazury i płytek ceramicznych. Najlepiej będzie wybrać specjalne farby grubopowłokowe.
Farby do elementów drewnianych
Jeśli chcemy sobie zachować naturalny rysunek drewna czy nadać mu kolor będzie można postawić na lakierobejce. Produkty tego typu są dostępne w wielu różnych kolorach. W ten sposób uzyskać będzie można na malowanej powierzchni lekki połysk. Innym preparatem, którym odnowimy drewniane elementy wewnątrz domu to emulsje do drewna. również gwarantują one satynowy połysk.
Farby do tynków zewnętrznych
Proponowane są nam dwa główne rodzaje farb do elewacji tynkowych. Mamy dostępne farby organiczne przeznaczone do mineralnych podłoży oraz organicznych, którymi nie będzie można malować świeżego tynku. Farby silikonowe należą do elastycznych i paroprzepuszczalnych powłok. Są one odporne na zabrudzenia i dzięki temu będzie można na świeżym powietrzu przy działaniu różnych czynników zachować odpowiednią czystość tynków.
0Komentarze